Zmiany w segregacji odpadów? Resort klimatu szykuje rewolucję
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad istotnym projektem zmiany ustawy o odpadach, który ma potencjalnie rewolucyjny wpływ na sposób, w jaki zajmujemy się odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi (BiR).
Zgodnie z najnowszymi informacjami zawartymi w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu, planowane są zmiany, które zakładają odejście od obowiązku segregacji tych odpadów u źródła.
Według Ministerstwa Klimatu, do połowy bieżącego roku rząd przyjmie projekt zmiany ustawy o odpadach, a nowe przepisy mają zaniechać obowiązkowej segregacji odpadów BiR u źródła. Zamiast tego, przewiduje się przekazanie takich odpadów uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich segregacją.
Planowane zmiany w przepisach oznaczają, że od 1 stycznia 2025 roku zostaną wprowadzone nowe zasady dotyczące segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Wg nowych przepisów, odpady te będą musiały być segregowane co najmniej na dziewięć frakcji, włączając w to drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, a także materiały takie jak beton, cegły czy płytki ceramiczne.
Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek segregacji tych odpadów u źródła, czyli w miejscu ich powstania.
Ministerstwo zauważa jednak, że istnieją nadal wątpliwości interpretacyjne odnośnie do tego, czy odpady BiR rzeczywiście mają być segregowane u źródła. Pojawiają się pytania dotyczące tego, kto jest odpowiedzialny za selektywne zbieranie i odbieranie tych odpadów, oraz jakie są sposoby zagospodarowania frakcji pozostałych po sortowaniu odpadów BiR.
Zmiany te mogą spowodować wzrost kosztów związanych z odbiorem odpadów BiR z miejsc remontów i budów ze względu na konieczność zapewnienia selektywnego zbierania i odbierania poszczególnych frakcji. Może to również prowadzić do problemów logistycznych związanych z ustawieniem większej liczby kontenerów na poszczególne frakcje na terenach o ścisłej zabudowie. Istnieje również ryzyko rozwoju szarej strefy w zakresie zagospodarowania odpadów BiR, co może przyczynić się do wzrostu liczby dzikich wysypisk i porzucania odpadów.