Będzie zmiana w segregacji śmieci. Dodatkowy pojemnik na…
Od 2025 roku wchodzi w życie nowy przepis dotyczący gospodarowania zużytymi tekstyliami. Oznacza to, że w naszych domach pojawi się dodatkowy kosz na zużyte ubrania.
Celem Unii Europejskiej jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poprawa systemu zarządzania odpadami.
W ramach tego planu, od stycznia 2025 roku, wprowadzone zostaną nowe zasady dotyczące gospodarowania odpadami tekstylnymi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło już wstępny plan wdrożenia dyrektywy.
Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w firmie LPP, podkreśla, że Polska może nie być jeszcze gotowa na te zmiany.
„Nie ma ekosystemu, nie ma też technologii, które umożliwiłyby recykling odzieży. (…) Dzisiaj można poddać recyklingowi 1 procent odzieży, a 2025 rok to przecież za chwilę. Francja, Holandia i Szwecja już zaczęły zbierać tę odzież i tworzyć wokół tego ekosystem. Niestety, w Polsce o tym się nie mówi” – mówiła ekspertka cytowana przez portalsamorzadowy.pl.
Jak segregować zużyte tekstylia?
Statystyki pokazują, że mieszkańcy Unii Europejskiej generują 12,6 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, z czego 5,3 mln ton to zużyte ubrania i obuwie.
Przeciętny Europejczyk pozbywa się około 12 kg odzieży miesięcznie. W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury do zarządzania tymi odpadami.
Zużyte ubrania można oddać potrzebującym lub wrzucić do kontenerów PCK, które są dostępne w większości polskich miast. Jednak nie wszystkie tekstylia nadają się do recyklingu, zwłaszcza te, które zostały poddane działaniu silnych środków chemicznych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaleca, aby takie odpady trafiały do lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).