Będą zmiany w przepisach dot. zaopatrzenia w wodę. Monitoring wycieków i obowiązki dla gmin
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w czwartek projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Jak wyjaśniono, zasadniczym celem projektu jest wdrożenie tzw. unijnej dyrektywy ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Państwa członkowskie UE były zobowiązane do jej transpozycji w ciągu 2 lat od dnia jej wejścia w życie, czyli do 12 stycznia 2023 r.
Nowe przepisy przewidują, że dostawcy wody będą dokonywać oceny ryzyka w obszarze zasilania ujęcia wody i co 6 lat dokonywać jej przeglądu, a w razie potrzeb aktualizacji oraz przekazywać właściwym organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz właściwym organom PGW WP.
Również właściciele lub zarządcy nieruchomości będą musieli wykonywać oceny ryzyka w wewnętrznych systemach wodociągowych (po raz pierwszy do dnia 12 lipca 2029 r.). Następnie co 6 lat zarządcy będą zobowiązani do przeglądów i ewentualnych aktualizacji tych systemów.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu, obowiązek ten będzie dotyczył właścicieli lub zarządców obiektów priorytetowych czyli obiektów budowlanych niemieszkalnych przeznaczonych do okresowego albo stałego pobytu ludzi oraz obiektów budowlanych użyteczności publicznej oraz właścicieli lub zarządców budynków mieszkalnych lub innych niebędących obiektami priorytetowymi, z wyłączeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których użytkownicy mogą być narażeni na ryzyko związane z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi wynikające z bakterii z rodzaju Legionella lub ołowiu.
Obiekty priorytetowe zostaną określone w akcie wykonawczym do ustawy.
Projekt przewiduje także, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zaopatrujące w wodę co najmniej 50 000 osób lub dostarczające co najmniej średnio 10 000 m3 wody na dobę będą dokonywać oceny wielkości wycieków wody w sieci wodociągowej za rok 2024, a następnie przekażą sprawozdania zawierające wyniki oceny właściwym jednostkom PGW WP, które zbiór danych przekażą do KE do dnia 12 stycznia 2026 r. (zgodnie z dyrektywą (UE) 2020/2184) – po uprzednim zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
W zależności od oceny wielkości wycieków wody minister właściwy do spraw gospodarki wodnej opracuje, we współpracy z PGW WP, plan działań mających na celu ograniczenie wielkości wycieków wody i przekaże ten plan KE w terminie 2 lat od dnia przyjęcia aktu delegowanego KE;
Regulacja zakłada też ustanowienie procedur i nałożenie obowiązków na organy lub inne jednostki organizacyjne gminy w zakresie identyfikacji osób lub grup ludności pozbawionych dostępu albo posiadających ograniczony dostęp do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Projekt zakłada, że wójtowie (burmistrzowie lub prezydenci miast) we współpracy z dostawcami wody będą podejmować działania w celu poprawy lub utrzymania powszechnego dostępu ludności do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez informowanie o możliwościach podłączenia się do sieci wodociągowej lub o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do wody oraz stosowanie innych niezbędnych i odpowiednich środków.
Następnie wójt po uzyskaniu informacji z ośrodka pomocy społecznej będzie identyfikował osoby oraz wrażliwe i zmarginalizowane grupy osób bez dostępu lub o ograniczonym dostępie do wody oraz oceniał możliwości poprawy ich dostępu do wody.
Raporty z tych działań szefowie gmin będą przekazywać właściwym jednostkom PGW WP, które co 6 lat będą przekazywały je do Komisji Europejskiej (po raz pierwszy do dnia 12 stycznia 2029 r.).
Nowe przepisy regulują także obowiązki dostawców wody w zakresie informowania konsumentów o jakości, cenach i zużyciu wody. Zgodnie z projektem przynajmniej raz do roku odbiorcy otrzymają np. na fakturze lub w aplikacji mobilnej informacje dotyczące m.in. ilości rocznie zużytej wody, przebiegu zużycia w porównaniu ze średnim zużyciem w gospodarstwach domowych, ceny za litr wody dla porównania z cenami wody butelkowanej.
źródło: Rydzyna24