Czterodniowy tydzień pracy? Szef PIP zapowiada
Centralny Instytut Ochrony Pracy przeprowadzi roczne badania dotyczące wpływu czterodniowego tygodnia pracy na wypadkowość oraz stan zdrowia pracowników. Decyzję o podjęciu tych analiz ogłosił Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.
Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podzielił się swoimi przemyśleniami na temat skrócenia czasu pracy w rozmowie z PAP.
„Przeanalizowałem wszystkie w miarę dostępne źródła dotyczące czasu pracy od XIX wieku i uważam, że kwestia skrócenia czasu pracy to zmiana, która niewątpliwie nas czeka” – stwierdził Stanecki.
Stanecki wskazał również na prognozy ekspertów dotyczące przyszłości pracy.
„Eksperci przewidują, że w 2030 r. czas pracy wyniesie 15 godzin. A w 2050 r., powtarzając słowa Elona Muska, będzie pracował tylko ten, kto chce” – dodał.
Badania nad czterodniowym tygodniem pracy
Główny Inspektor Pracy poinformował o trwających analizach nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy w Polsce.
„Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika. Moim zdaniem, to będzie odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy już na to gotowi” – powiedział szef PIP.
Jak twierdzi Stanecki, badania prowadzone przez CIOP umożliwią prawidłową ocenę wpływu czterodniowego tygodnia pracy na pracowników.
„Jesteśmy w stanie pracować trzy miesiące na maksymalnych obrotach, mając w perspektywie to, że będziemy pracowali krócej, ale nie wiadomo, co będzie na przykład po upływie trzech lat, czy ludzie będą dalej w stanie tak ciężko pracować”- dodał.