Ukraina chce normalizacji stosunków z Polską
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha wyraził gotowość do budowania relacji z Polską na zasadach wzajemnego szacunku i równoprawności. Szef ukraińskiej dyplomacji przyznał jednocześnie, że między krajami istnieją pewne napięcia.

Ukraiński resort dyplomacji sygnalizuje otwartość na normalizację stosunków z sąsiadującą Polską. Andrij Sybiha, pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych w Kijowie, podkreślił, że ukraińska strona jest zainteresowana współpracą opartą na zasadach partnerstwa i uczciwości oraz pełną symetryczność korzyści dla obu krajów.
Szef ukraińskiej dyplomacji jednocześnie zaznaczył, że obecny stan relacji polsko-ukraińskich nie jest wolny od problemów i niezgodności. Mimo tych trudności, Sybiha podkreślił znaczenie podstawowych reguł, które powinny regulować stosunki między sąsiednimi państwami.
Wypowiedź ukraińskiego ministra może być interpretowana jako próba znalezienia punktów wspólnych i otwarcia drogi do konstruktywnego dialogu. Kijów zdaje się podkreślać znaczenie dialogu, przy jednoczesnym utrzymaniu stanowiska w sprawie spornych kwestii.
Relacje między Warszawą i Kijowem w ostatnich latach przechodziły przez różne fazy, od bliskości do periodycznych napięć. Deklaracja gotowości do partnerstwa ze strony ukraińskiej dyplomacji sugeruje chęć przezwyciężenia bieżących różnic poprzez rozmowy oparte na wspólnych interesach.
Na podstawie materiału Interia. Link do oryginału →