# Tags

 

„Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”

„Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”- część I
W dniu 24 października uczniowie klasy V TW oraz część uczniów klasy IV TW wraz z nauczycielami przedmiotów związanych z hodowlą i chowem zwierząt, uczestniczyli w projekcie pn. ,,Demonstracje z zakresu nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”. Zajęcia zorganizowane zostały w Przedsiębiorstwie Rolnym Długie Stare sp.z o.o.
Projekt obejmuje cykl szkoleń realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z wdrażaniem poddziałania 1.2. Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania ,,Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, realizacja do 2025r.
Operacja realizowana jest w ramach Konsorcjum: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie-lidera, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Zootechniki-Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Krakowie oraz Ośrodki Doradztwa Rolniczego, w tym Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Poznaniu.
Celem demonstracji jest poprawa wyników gospodarczych wszystkich gospodarstw oraz ułatwienie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw, szczególnie z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku i zorientowania na rynek, a także zróżnicowania produkcji rolnej.
Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w pokazach i prelekcjach obejmujących: dobór ras, zasad żywienia, utrzymania, zabiegów pielęgnacyjnych, wymogów dotyczących dobrostanu, zasad bioasekuracji oraz zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt. Po przeprowadzeniu demonstracji w obiektach odbyła się konferencja, podczas której prezentowano elementy rolnictwa precyzyjnego i nowoczesnych metod zarzadzania gospodarstwem nastawionym na produkcję zwierzęcą z bydłem mięsnym.
Jednym z poruszonych zagadnień był sposób poprawy efektywności zarzadzania stadem bydła mięsnego poprzez implementację inteligentnego, bezstresowego, zdalnego monitorowania zmian masy ciała zwierząt. Zwierzęta będą korzystały z systemu wagowego bez konieczności ich przemieszczania i stresowania. Urządzenie zlokalizowane zostanie w strefie pojenia zwierząt.
Projekt obejmuje cykl trzech szkoleń prowadzonych przez specjalistów z zakresu chowu i hodowli zwierząt. Kolejne spotkanie odbędą się w styczniu, również w Przedsiębiorstwie Rolnym Długie Stare Sp.z o.o.
Bardzo dziękujemy panu Ryszardowi Paprockiemu z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddziału rawickiego, za zaproszenie na demonstracje.
E.B B.K
 
 
źródło: Zespół Szkół Przyrodniczo – Technicznych CKU

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *